Předseda: Daniel Sollár
Vážení spoluobčané,
dovolte, abychom Vás v krátkosti seznámili s činností včelařů v Bystřici pod Lopeníkem. Základní organizace vznikla osamostatněním v roce 1991 od ZO Bánov. Dnes tvoří členskou základnu sedm členů, z toho tři členové jsou ve výboru - předseda Daniel Sollár, pokladník Karel Beníček, jednatel Eduard Hondl a členové - Jaroslav Mahdalík, František Petráš, Michal Zapletal, Svatopluk Velan a Libor Velan.
Chov včel je koníček velmi zábavný a přináší nám velkou radost. Je to ale něco víc, než jen chovat včely, je to souznění s přírodou. Včely jsou závislé na kvalitě životního prostředí a na nás - včelařích. Údržba, kontrola klidu na včelnici či úlech, přikrmování, kontrola zimování poslechem, odběr zimní měli za účelem laboratorních vyšetření na nebezpečné nákazy - varoázu, mor včel a hnilobu plodu - to je jen malý výčet činností, které jsou s chovem včel přímo spojené.
Včelařství patří k odvětvím zemědělských činností s nejužším vztahem k přírodním podmínkám a zároveň s mimořádným významem pro udržení ekologické stability krajiny.
Protože každý rok je jiný, získáváme stále nové zkušenosti. Každý rok, který prožijeme při práci se včelami, jsme bohatší o nové poznatky. Chov včel sice stojí nemalé peníze, ale velká část nákladů se vrátí prodejem medu, vosku, propolisu a pylu. Nestanou se z nás milionáři, a to ani tehdy, když práci se včelami velmi dobře rozumíme.
Hlavní hodnoty z ekonomického hlediska přináší opylovací činnost včel. Včela medonosná je nejvýznamnějším opylovatelem v ovocnářství a semenářství - u všech druhů ovocných dřevin ( v naší obci zejména švestek ), jetele, vojtěšky, řepky, okurky, máku, cibule, brukvovitých zelenin, aj. Důležité je opylování planě rostoucích krytosemenných rostlin.
Včelařství je významným dodavatelem biologicky hodnotné potraviny - medu - cenného vysokým obsahem fruktózy a glukózy jako okamžitého zdroje energie. Med také obsahuje draslík, fosfor, železo a acetylcholin a má též vliv na kardiovaskulární systém.
Rádi bychom touto cestou chtěli poděkovat zastupitelům obce za finanční pomoc. Tyto dotace pokryjí zejména náklady na udržení včelstev v dobrém zdravotním stavu.
Nakonec přijměte radu: Začněte včelařit v malém a postupně se rozrůstejte!
Že med je lék se ví už odedávna. Nové vědecké poznatky to jenom potvrzují.
V přírodě se vyskytuje rozmanité množství rostlin. Velkou zásluhu na rozmanitosti má i včela medonosná, která opyluje asi 92 % rostlin. Za odměnu poskytují rostliny včelám nektar. Ten včely přetváří přidáním biologicky hodnotných látek ze svého organismu na med. Výsledkem opylování jsou nejen semena, ale i plody v podobě ovoce. Tímto významnou měrou přispívají i k tvorbě naší krajiny. V poslední době se na našem trhu objevují zahraniční medy, převážně z Číny,USA a Polska. V některých případech se nemusí ovšem jednat o med. Dnes se dá med vyrobit i chemickou cestou. Proto mají tuzemští chovatelé včel oprávněné obavy o budoucnost. Relativně nízká cena dovozového medu může zamotat hlavu nejednomu včelaři.
Kvalita českého medu patří mezi nejlepší na světě. Je to dáno různorodostí rostlin, které včelám poskytují pastvu. Dále pak způsobem sběru,celkovým zpracováním medu, léčením včelstev a v neposlední řadě i tradicí (předáváním generační zkušenosti). Konzumenti medu, by se měli zamyslet nad tím jaké medy kupují. Některé dovozové medy můžou pocházet z oblastí, kde není zachována kvalita životního prostředí. Zákazník by měl být na pozoru před produkty asijského původu. Obchodní společnosti se snaží prosadit na naše trhy nízkými cenami.
Tím,že lidé kupují náš domácí med, nepřímo tím ovlivňují tvorbu krajiny. Nejde v žádném případě o nějaký lokální patriotismus, ale o záležitost, která se dotýká našeho každodenního života.
Vedle medu získávají tuzemští včelaři od včelstva i další produkty, které mají nezastupitelnou úlohu v lidovém léčitelství. Mezi nejznámější patří mateří kašička, dnes často doporučovaná pro rekonvalescenty. Včelí vosk je znám jako jedna ze složek tvořící základy různých mastí. Jeho aromatické látky se využívají k výrobě parfémů. Propolis je pryskyřice sbíraná včelami z pupenů stromů. Využívá se hlavně k desinfekčním účelům v lidovém léčitelství, kde se používá k léčení některých kožních onemocnění. V poslední době se používá v medicíně včelí jed, který se dává do protirevmatických prostředků. Včelařství se svou dobrou tradicí přispívá k řešení ekologických problémů a je nedílnou součástí zemědělství, kde působí jako intenzivní faktor zvýšení výnosu hmyzomilných plodin. Zároveň patří mezi lidské činnosti, které nenarušují životní prostředí. V dávných dobách byla včela jedním z atributů bohyně zemědělství Ceres.
Libor Velan
Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.