Členové výkonného výboru: DORNICA Petr, KOPUNEC Zdeněk, MACHALA Radek, MACHALA Roman, MATĚJÍČEK František, MATUCHA Karel ml., ing. MATUCHA Petr st., NOVÁK Petr, NOVÁK Rudolf, STRUHAŘÍK Lukáš.
Organizovaný sport v naší obci byl jenom jeden - fotbal. Do obce ho přivedli studenti gymnázia v Uherském Brodě po I. světové válce. Kopací míč nahrazoval "hadrák", protože na koupi koženého míče nebyly finanční prostředky. Až ve 30. letech zámožnější kamarádi, kteří si vydělávali, koupili "pravý kopačák". Hřiště nebylo, hrávalo se na kterémkoliv rovinatém místě v obci, které odpovídalo alespoň minimálním rozměrům. Nejlepší podmínky byly na louce u Háje. Přes všechny potíže se fotbal rozšířil mezi kluky a stal se jediným sportem v obci.
Uprostřed válečných let 2. světové války vznikla v naší obci nová organizace "Sportovní klub". V roce 1943 se slavnostně otvíralo nové hřiště "Na Vrbíčku". Dávno zaniklo - bylo to na levé straně potoka, poblíž cesty z dolního konce do Ordějova. Toto otevření proběhlo za účasti místní dechové hudby, kopal se předzápas starých pánů a hlavní zápas s Korytnou - vítězně 4:2. Prvním předsedou klubu byl zvolen Jan Kovačič, správce sběrny mléka.
Největším problémem nového klubu bylo zajistit finanční prostředky na činnost, zakoupit dresy, míče, výstroj - do té doby si opatřovali hráči vše za vlastní prostředky. Proto klub organizoval kulturní akce, ochotníci hráli divadla - aby se získaly finance.
Do konce války se na hřišti pilně hrávalo. Na zápasy do okolních obcí se jezdilo na kole nebo se chodilo pěšky. Byla vítězství i porážky. Hrávalo se v základní třídě, na postupy do vyšších tříd nebyly možnosti.
Po válce začala kopaná upadat. Hráči se rozešli do učení, do škol a zaměstnání. Mnoho rodin se odstěhovalo do pohraničí. V 50. letech nastalo údobí klidu, hřiště se rozoralo do honu vzniklého JZD.
Nová éra bystřické kopané nastala v roce 1957. Po různých peripetiích a přesvědčování představitelů obce bylo 19. srpna otevřeno nové hřiště, které slouží dodnes. První mistrovský zápas byl sehrán s Pitínem a to vítězně 3:0. Mistrovské zápasy se hrály v nižších třídách, nejvýše byl okresní přebor.
Ze začátku bylo registrováno pouze I. mužstvo, později se do soutěže přihlásili dorostenci (1966) a žáci (1974). V letech 2000 – 2004 hrálo soutěž také „B“ mužstvo mužů.
V současné době je registrováno fotbalové mužstvo mužů, které hraje okresní soutěž skupinu C a mužstvo přípravky, které hraje ní třídu B, okresu Uherské Hradiště.
V roce 2008 vybudoval TJ Sokol na stávajícím asfaltobetonovém tenisovém kurtu v areálu umělý sportovní povrch, kde je možné provozovat několik sportů – tenis, volejbal, nohejbal, streetbal, malá kopaná.
Taktéž v roce 2008 proběhla rekonstrukce šaten v areálu TJ SOKOL Bystřice pod Lopeníkem za finanční podpory Zlínského kraje. Byla provedena výměna oken za plastová, rekonstrukce střechy a vybudování septiku k toaletám v šatnách TJ SOKOL.
V roce 2016 došlo k transformaci a změně názvu na SOKOL Bystřice pod Lopeníkem z.s.
O roku 2018 probíhá postupná rekonstrukce šaten a úpravy sportovního areálu. V roce 2018 jsme obdrželi dotace ze Zlínského kraje ve výši 21 000 Kč, za které bylo nakoupeno sportovní vybavení pro mládež (míče, láhve, pomůcky pro trenéry) a zádržná síť za horní branku. Proběhla také rekonstrukce koupelny pro domácí a rekonstrukce stropů. V roce 2019 byla provedena rekonstrukce bariéry za horní brankou. Z dotací Zlínského kraje ve výši 17 000 Kč byla provedena rekonstrukce podlah v šatnách, zakoupeno hnoji a písek na podsyp. Z dotací MŠMT ve výši 60 500 Kč byla pořízena výsledková tabule, byly zhotoveny nové odkládací skříňky a lavice v šatnách, zakoupena sanitární technika pro rekonstrukci koupelny hostů. Tuto chceme provést ještě do konce letošního roku.
Pokud se nám podaří získat dotace i v roce 2020, rádi bychom provedli rekonstrukci oplocení hřiště a opravu bariéry za dolní brankou.
Mimo fotbalu, organizuje Sokol i kulturní a společenské akce, zejména pro děti a mládež
Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.