Naše vesnice se nachází v oblasti moravského Slovácka nedaleko města Uherský Brod. Nejstarší písemné záznamy sahají do roku 1374. Vesnicí vedla starodávná obchodní cesta do Uher, která byla příčinou častých nájezdů vojsk - Turků, Tatarů, Kumánů a Uhrů v 16. a 17. století.
Každá vesnice žije svým vlastním životem, má své zvyky a tradice, které vycházely z náboženského života a byly odezvou církevního roku. Jedním z lidových zvyků, který se zachoval do dnešních dnů je „ Fašank a Bobkovníci".
Je to družina chlapců v počtu dvanácti, která na fašank obchází vesnici dům od domu, tančí a zpívá fašankové písničky za doprovodu harmoniky. Deset těch, co skáčí (tančí) tanec „pod šable", jeden harmonikář a jeden „košař". Košař vybírá od obyvatel peníze nebo potraviny - vejce, slaninu, koblihy - podle toho čím je obyvatelé obdarují.
Počátek této tradice je datován do období 17. století, kdy byly na okolních kopcích rozestavěny hlídky domobrany. Jejich velitelem byl nějaký Bobek a družina byla podle něho
pojmenována. Ve svých akcích byli velmi úspěšní, jejich zbraní byla šavle.
Když hrozba vojenského nebezpečí pominula stalo se tradicí, že jednou za rok družina pak tančila tanec „pod šable" po vesnici a vybírala naturálie pro svou obživu. Byla to akce
při masopustním veselí, tj. v pondělí před Popeleční středou, kdy začíná podle křesťanského kalendáře postní doba. V posledních letech se však tato akce koná vždy již o víkendu před
masopustem proto, že je doma více lidí, nejsou pracovní povinnosti, aby se tohoto veselí
mohli zúčastnit ve větším počtu.
Kroj je sváteční, který se nosí jen ve vesnicích naší farnosti, tj. Bánov, Suchá Loz a Bystřice pod Lopeníkem. Místo velké bílé haleny se nosí bílý kabátek zvaný „brunclek", protože velká halena by v tanci překážela. Červené turecké šátky - speciálně pro tento účel vázané - jsou doménou žen, muži je jindy nepoužívají. „Bobkovníci" je nosí pro zvýraznění pestrosti a krojové krásy.
Každoroční sobotní obchůzka trvá do pozdních odpoledních hodin. Takovýto fašank je dosti fyzicky náročný a mládenci si musí šetřit síly na tradiční fašankovou zábavu, kterou sami organizují, a kde tancují se svými děvčaty v krojích.
Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.