Kapličky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Anny se nachází na nejvyšším místě lesa zvaného Kopce. Postaveny byly v polovině 18. století Janem Dielcem, občanem bystřickým.
Pověst vypráví, že Dielec se živil tkalcovstvím. Jednou mu při tkaní na stavu vypadl člunek a nešťastnou náhodou smrtelně zranil jeho vedle něj sedící manželku. Z lítosti nad svým činem se pak stal poustevníkem. Jiná verze příběhu vypráví, že vlastní ženu zabil úmyslně v hádce a za pokání mu byl uložen život kajícníka.
Každopádně si za místo asketického působení zvolil nedaleký les Kopce a zde z darů, jež mu lidé nosili, postavil uvedené dvě kapličky a boží muka. Sám bydlel v jeskyni u cesty vedoucí do Bánova, kde také v roce 1772 zemřel.
Jeskyně se bohužel do dnešních dnů nedochovala, neboť musela ustoupit těžbě kamene. Kaplička sv. Anny sloužila během nacistické okupace členu parašutistické skupiny BIOSCOP Josefu Bublíkovi jako tzv. mrtvá schránka. U kapličky P. Marie se 15. srpna sloužívá bohoslužba.
Libor Velan
Už od nepaměti jsou hody v Bystřici pod Lopeníkem spjaty s poutí k místním kapličkám. Ty stojí v nedalekém lese zvaném Kopce a stovky věřících si tam každoročně připomínají jejich osud. Nejinak tomu bylo i třetí srpnovou neděli, kdy se ke kapličkám zasvěceným svaté Anně a Panně Marii vydal průvod poutníků.
„Procesí věřících k lesním svatostánkům se tradují od konce osmnáctého století. Podle pověsti je tam v té době vystavěl poustevník. Ten se v Kopcích ukrýval před lidmi a kál se ze smrti své ženy, kterou nešťastnou náhodou připravil o život," připomíná historickou legendu Bohumil Matucha, letitý kronikář obce.
K hodové slavnosti Nanebevzetí Panny Marie si vytvořil svůj vztah i farář Petr Bulvas, duchovní správce bánovské farnosti, do které spadá i Bystřice pod Lopeníkem.
„Zdejší kapličky jsou velmi příjemným duchovním místem. Jejich spojení s pověstí lidem stále připomíná, že některé skutky nelze odčinit a každý si svůj úděl nese dál po celý život," popisuje otec Bulvas.
Kněz kapličkovou pouť celebroval už poosmé na provizorním oltáři uprostřed lesů. Poprvé však v Bystřici pod Lopeníkem světil kříž. Tuto sakrální památku obec s pomocí fondů Zlínského kraje zrekonstruovala a započala tak éru obnovy více než sto let starých místních křížů. Celková oprava památky přišla na 97 000 korun a její vysvěcení předcházelo samotné slavnostní mši v lesích.
V průvodu od kříže ke kapličkám pak nechyběl ani bystřický starosta spolu s oběma kolegy z okolních obcí, starostou Bánova a Suché Loze.
Mgr. Marie Beníčková
Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.